Najlepsze odbitki

Wysokiej jakości odbitki - sprawdź, zanim zamówisz

Odbitki mają w sobie coś magicznego. Pomagają utrwalić ulotne wspomnienia, dzięki czemu można do nich wielokrotnie wracać nawet po kilkudziesięciu latach, gdy pamięć zawodzi. Ich oglądanie poprawia nastrój i stanowi świetny sposób spędzania wolnego czasu. Jednak, żeby odbitki mogły spełnić swoją funkcję, trzeba zadbać o to, żeby były wysokiej jakości. Zastanawiasz się, co to oznacza? Sprawdź.

Odbitki wysokiej jakości – co to znaczy?

Pojęcie „wysoka jakość” dla każdego może oznaczać coś innego. Niektórzy kładą nacisk wyłącznie na trwałość, a inni z kolei na intensywność kolorów. Istnieje także grupa, która zwraca uwagę przede wszystkim na widoczne niuanse i przyjemność oglądania. Zatem co to oznacza? Według nas, dobrej jakości odbitki mają tak naprawdę wszystkie te cechy, czyli:

  • są odporne na zniszczenia,
  • doskonale odwzorowują barwy i szczegóły obrazu,
  • zachowują trwałość i stabilność obrazu,
  • wygodnie się je przegląda.

Zastanawiasz się, czy można uzyskać takie zdjęcia? Tak! Jednak nie wystarczy tylko dobrze wykonana fotografia za pomocą profesjonalnego aparatu. Trzeba zadbać o coś jeszcze.

Dobre odbitki – co wpływa na ich jakość?

Aby wywołane fotografie były trwałe i ładne, należy wydrukować je na papierze fotograficznym. To światłoczuły materiał, który ma wiele zalet.

  • Doskonale odwzorowują barwy

Fotografie wydrukowane na tym papierze doskonale odwzorowują kolory oraz szczegóły w jasnych i ciemnych partiach zapisane w pliku zdjęciowym. Zdjęcia są dobrze nasycone, a przejście pomiędzy barwnikami płynne, więc odbitki wspaniale prezentują się nie tylko w albumie, ale także wyeksponowane na ścianie.

  • Ma warstwę ochronną

Srebrowy papier fotograficzny jest pokryty specjalną wierzchnią warstwą, która chroni obraz przed uszkodzeniami chemicznymi i mechanicznymi oraz zwiększa trwałość odbitek. Zdjęcia nią pokryte można wielokrotnie dotykać bez ryzyka o ich zniszczenie. Można także umieścić je w ramce bez obawy, że pod wpływem światła słonecznego utracą swoje kolory. Ta warstwa chroni nawet przez miejscowym zachlapaniem zdjęć – wilgoć przez nią nie wsiąka. 

  • Ma wysoką gramaturę

Odpowiednia grubość papieru oraz specjalny rodzaj trwałego podłoża sprawiają, że odbitki są sztywne. Dzięki temu łatwiej się je przechowuje, ponieważ nie są podatne na zagniecenia tak jak np. papier kredowy. Wysoka gramatura wpływa także na trwałość zdjęć. Im grubszy materiał, tym mniejsze ryzyko ich uszkodzenia. Zatem wygodniej się je przegląda, zwłaszcza w licznym gronie. 

  • Dostępny w kilku wersjach do wyboru

W ofercie dostępne są różne rodzaje papieru fotograficznego. Są to: błyszczący, półmatowy, jedwabny i velvet. Różnią się one strukturą oraz stopniem odbijania światła. Każda z tych powierzchni daje inny efekt wykończenia, który może stanowić dodatkowy walor w odbiorze wydrukowanych fotografii. 

w FOTO FUJIFILM masz do wyboru powierzchnie takie jak jedwabna (widoczna na zdjęciu) o eleganckiej strukturze materiału

 

Wywoływanie odbitek – na co uważać? 

Aby Twoje zdjęcia prezentowały się doskonale nawet za kilkadziesiąt lat, unikaj:

  • papieru kredowego – jest cienki i wysokonasiąkliwy, przez co kolory mogą być nie dość nasycone, a zdjęcie pozbawione „głębi”. Łatwo go uszkodzić, a kolory szybko blakną, dlatego fotografie na nim nie przetrwają upływu czasu;
  • laboratoriów, które nie informują o rodzaju używanego papieru – jeśli producent ukrywa, na czym drukuje fotografie, istnieje ryzyko, że korzysta z niskiej klasy papieru kredowego. 

Nie pozwól, żeby fotografie upamiętniające najwspanialsze chwile w Twoim życiu źle się prezentowały. Dopilnuj, aby zdjęcia były drukowane na profesjonalnym papierze fotograficznym. Wówczas będziesz mieć pewność, że odbitki będą idealnie wykonane, pełne kolorów oraz detali.


26-04-2023
Autor: FF