Najlepsze odbitki

Świąteczna sesja zdjęciowa — plener czy studio?

Przygotowanie sesji fotograficznej z okazji Bożego Narodzenia to doskonały pomysł, żeby wspólnie spędzić czas w rodzinnym gronie. W jej trakcie panuje wyjątkowa atmosfera, pełna radości i magii. To wprowadza wszystkich w niezwykły nastrój oraz wnosi świątecznego ducha do szarej codzienności – jeszcze na długo przez Bożym Narodzeniem! Zastanawiasz się, gdzie zorganizować sesję zdjęciową? Plener? A może studio? Sprawdź!

Sesja świąteczna w studio – zalety i wady

Sesje bożonarodzeniowe najczęściej organizowane są w studio. Przyczyna jest bardzo prosta – w środku jest ciepło, więc można zdjąć grube płaszcze i zapozować do zdjęcia w zabawnych świątecznych sweterkach. Jest to także wygodne rozwiązanie dla rodzin z dzieckiem – nie ma ryzyka, że maluch zmarznie czy też wywróci się i wybrudzi.

Jednak to nie jedyna zaleta sesji w studio. Co jeszcze przemawia „za”?

W pomieszczeniu z łatwością można stworzyć odpowiednie tło, np. za pomocą światełek, puchatych dywanów czy pięknie przystrojonych choinek. Dzięki temu sceneria świetnie się prezentuje niezależnie od warunków atmosferycznych i z pewnością dobrze wygląda np. na fotowydrukach.

W studio fotograf w pełni panuje nad oświetleniem. Zatem sesję można przeprowadzić o dowolnej porze dnia. Nie ma ryzyka, że nagle słońce zajdzie i zdjęcia będą niewyraźne.

Sesja w studio nie zależy od warunków pogodowych. Oznacza to, że nie trzeba zmieniać nagle planów, jeśli okaże się, że np. pada deszcz.

Jedyną wadą sesji w studio może być to, że dzieci raczej nie będą zachowywać się tutaj naturalnie. Przez to mogą przybierać dość sztuczne pozy, co nie będzie wyglądać zbyt dobrze.

Zainteresuje Cię również: Domowe studio fotograficzne: jak je zorganizować?

Świąteczna sesja w plenerze – korzyści i wady

Sesje świąteczne najczęściej wykonuje się w listopadzie. Dzięki temu można wywołać zdjęcia w formie Fotobloków albo Fotokalendarza lub umieścić je w albumie i wręczyć je w formie gwiazdkowego prezentu bliskim. Jednak ten miesiąc jest dość… ponury. Nie ma już liści na drzewach, jeszcze nie prószy śnieg i bardzo często pada deszcz, więc jest dość błotniście. Przez to stworzenie świątecznej, zimowej atmosfery podczas sesji może być trudne. Z pewnością wymaga też nieco kreatywności od fotografa podczas obróbki zdjęć. Jednak sesja na zewnątrz o tej porze roku ma także pewne zalety.

Podczas robienia zdjęć w plenerze można wykorzystać oryginalne rekwizyty, np. zabytkowy samochód, stare sanie, żywe drzewka choinkowe, ułożone drewno. To dekoracje, które nadadzą zdjęciom niesamowitego klimatu. Co więcej, można zrobić zdjęcia ze zwierzętami, np. końmi czy reniferami. Dzięki temu fotografie są niepowtarzalne.

   

Na sesję plenerową można założyć „zimowe” dodatki, np. czapki z pomponami, rękawice czy szaliki. Na zdjęciach w studio te rekwizyty nie wyglądałyby naturalnie, a na zewnątrz wprowadzają niezwykłą, świąteczną atmosferę.

W plenerze często zmieniają się warunki, które mogą nadać zdjęciom magicznego charakteru. Np. nagle na niebie mogą pojawić się promienie zachodzącego słońca, które sprawią, że skóra nabierze złocistego charakteru. Może także wystąpić mgła, która nada fotografiom tajemniczego klimatu. Dzięki temu zdjęcia wywołane np. w formie Instapack mogą wyglądać naprawdę ciekawie!

Podczas wykonywania fotografii na zewnątrz panuje swobodna atmosfera, więc łatwiej jest wywołać np. naturalny uśmiech u dzieci i uchwycić autentyczne emocje.

Pamiętaj przy tym, że świąteczna sesja w plenerze wymaga wielu przygotowań. Dlatego nie każdy fotograf się zgadza, aby ją przeprowadzić. Jednak nie warto rezygnować, ponieważ efekty mogą być imponujące!

 

Sesja plenerowa czy studio? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi! Wybór zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać – bardziej elegancki czy naturalny.


28-11-2022
Autor: FF