Najlepsze odbitki

Porządki w zdjęciach – jak się do tego zabrać?

Życie każdego z nas związane jest z nieustannym gromadzeniem wspomnień i chwil zapisanych w galerii zdjęć. W miarę upływu czasu nasze kolekcje potrafią rozrosnąć się do imponujących rozmiarów. Wówczas ciężko jest zadbać o porządek, a znalezienie ulubionych kadrów i cennych wspomnień staje się uciążliwe, dlatego warto poświęcić czas na porządki w swoich zdjęciach. Przygotowaliśmy cenne wskazówki, które sprawią, że porządkowanie zdjęć stanie się przyjemną formą spędzenia czasu.

Jak porządkować zdjęcia?


1. Określ cel porządków

Zanim przystąpisz do selekcji zdjęć, zastanów się, jaki jest Twój główny cel. Chcesz wywołać zdjęcia i stworzyć album rodzinny, podzielić zdjęcia tematycznie, czy może nieco zredukować swoje archiwum? Określenie celu ułatwi Ci cały proces porządkowania. 

2. Umieszczaj zdjęcia w albumach

Podziel swoje zdjęcia na poszczególne kategorie, czy to na smartfonie, czy na komputerze – to ułatwi Ci ich późniejsze odnajdywanie. Możesz użyć ogólnych kategorii, takich jak dany rok, rodzina, podróże czy święta, albo dostosować je do własnych preferencji. Dla każdej kategorii stwórz oddzielny album/ folder. Taki system jest łatwy w obsłudze oraz bardzo intuicyjny.

Możesz od razu się pokusić o wykonanie pierwszego kroku w celu wydrukowania zdjęć - zaloguj się na foto.fujifilm.pl i tam też utwórz foldery ze zdjęciami do wywołania. Dorzucaj zdjęcia regularnie, a jak zbierze się ich pokaźniejsza liczba, to do zamówienia pięknych odbitek pozostanie tylko kilka kliknięć :)

Porządki w zdjęciach

3. Zainwestuj czas w przeglądanie zdjęć

Przeglądanie każdego zdjęcia pozwoli Ci ocenić, czy chcesz je zatrzymać, czy jednak usunąć. Usuwaj zdjęcia, które nie mają dla ciebie większego znaczenia, jak na przykład zapisane trzy lata temu (już nieaktualne) screenshoty. Pamiętaj, że porządki to doskonała okazja do pozbycia się zbędnych plików. 

4. Wykorzystaj dostępne narzędzia

Nasze smartfony oferują różne funkcje, które mogą ułatwić porządkowanie. Twórz tematyczne albumy (np. Ferie 2024), "serduszkuj", czyli dodawaj do ulubionych zdjęcia, które później chcesz wywołać, a nawet korzystaj z funkcji rozpoznawania twarzy, która pomoże Ci w zidentyfikowaniu osób na poszczególnych zdjęciach. 

Jak uporządkować zdjęcia w telefonie


5. Utrzymuj porządek na bieżąco

Po zakończeniu procesu porządkowania staraj się zaglądać do swoich zdjęć na bieżąco. Regularne dodawanie nowych zdjęć do odpowiednich albumów, usuwanie powtarzających się zdjęć oraz dodawanie do ulubionych tych najlepszych kadrów sprawi, że unikniesz konieczności ponownego przeprowadzania gruntownej selekcji.

6. Stwórz kopie zdjęć

Wydrukowane zdjęcia stanowią solidne zabezpieczenie w przypadku utraty plików. Dodając do cyfrowej kolekcji fizyczne kopie zdjęć, tworzysz trwałe wspomnienia. Wywołane zdjęcia stają się autentycznym śladem ważnych chwil, który można podziwiać w każdym momencie.

Uporządkuj zdjęcia


Pamiętaj! Wydrukowane zdjęcie na papierze fotograficznym (halogenosrebrowym) oprawione w ramkę i wystawione na działanie światła dziennego zachowa trwałość przez ok. 40 lat, przechowywane w pudełku, w ciemności i w odpowiednich warunkach (np. temperaturze pokojowej) może przetrwać nawet 80 lat. Masz pewność, że zdecydowanie dłużej niż wyłącznie na powszechnie używanych przez nas urządzeniach elektronicznych.

Podjęcie się porządków w galerii zdjęć może być czasochłonne, ale z pewnością przyniesie wiele korzyści, zarówno w postaci uporządkowanej kolekcji, jak i sentymentalnej podróży przez wspomnienia. Pamiętaj, że proces ten może być również świetną okazją do wspólnego przeżywania chwil z bliskimi i dzielenia się wspomnieniami.

 


29-03-2024
Autor: FF