Najlepsze odbitki

Jak przechować zdjęcia z komunii? Poradnik

Komunia to pierwszy sakrament, który jest ważnym wydarzeniem dla dziecka. To także wyjątkowa chwila w życiu chrześcijańskiej rodziny, którą warto uwiecznić na zdjęciach. Zastanawiasz się jednak, co dalej z nimi zrobić? Jak przechowywać fotografie z komunii? Trzymać je w internetowej chmurze? Na dysku komputera? A może je wywołać? Sprawdź nasze wskazówki!

 

W jaki sposób przechowywać fotografie z komunii dziecka?

Obecnie wielu fotografów przekazuje zdjęcia w formie cyfrowej za pośrednictwem tak zwanej chmury czy serwera FTP. Tak jest szybciej — nie trzeba nagrywać plików na płytę czy na pendrive ani przekazywać ich klientom lub wysyłać pocztą. Wystarczy udostępnić jeden link, aby przekazać dostęp do fotografii. 
Jednak taki sposób otrzymania zdjęć sprawia, że wiele osób po prostu przegląda je i zostawia na dysku online. Jednak to ryzykowne rozwiązanie z kilku powodów.

  • Konto na platformie, którą udostępnia fotograf, może stracić ważność. Wtedy system usunie trwale wszystkie pliki i nie będzie można odzyskać do nich dostępu
  • Istnieje ryzyko, że zdjęcia wyciekną do Internetu, przez co każdy będzie mieć do nich dostęp. Z pewnością nie chcesz, żeby fotografie z komunii Twojej pociechy trafiły w nieznane zakątki sieci, prawda? 

Warto zatem pobrać zdjęcia na dysk komputera. Jednocześnie rozważ umieszczenie ich kopii w tzw. chmurze, do której tylko Ty masz dostęp. Dzięki temu w przypadku awarii Twojego sprzętu odzyskasz fotografie. Ponadto pomyśl o wywołaniu zdjęć, aby mieć je w formie fizycznej.

Dlaczego warto wywoływać zdjęcia?

Fotografie w papierowej formie są wyjątkowe. Ich oglądanie wzbudza zupełnie inne emocje niż przeglądanie zdjęć na ekranie komputera. Można je:

  • wręczyć bliskim bez czekania, aż urządzenie połączy się z siecią i wyświetli zdjęcia;
  • dokładnie obejrzeć z bliska i tym samym zauważyć więcej szczegółów, a nie tylko skupiać się na głównych bohaterach;
  • wykorzystać do udekorowania wnętrza — zdjęcia na ścianach, np. w formie fotoplakatów, będą opowiadać historię domowników, dzięki czemu przestrzeń będzie wydawać się bardziej osobista;
  • podarować bliskim osobom na pamiątkę — papierowe fotografie z pewnością ucieszą gości, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w komunii Twojej pociechy. Zachowają je i po latach z radością będą wspominać wspólnie spędzone chwile.

W przypadku klasycznych odbitek nie ma ryzyka, że ktoś je usunie i całkowicie znikną. Można po nie sięgnąć zawsze, gdy masz na to ochotę. 
Warto jednak pamiętać, że odbitki również mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego, jak już wspomnieliśmy, na wszelki wypadek dobrze mieć kopię cyfrowej wersji zdjęć w chmurze. 

 

Jak dbać o odbitki, aby przetrwały lata?

Nie na wszystko możesz mieć wpływ. Możesz natomiast wybrać, jak będziesz przechowywać zdjęcia. Od tego zależy, czy przetrwają w dobrym stanie.


Bardzo istotne jest, aby odbitki nie były podatne na wilgoć ani na działanie wysokiej temperatury. W takich warunkach mogą wyblaknąć, a nawet zacząć pleśnieć. 


Warto również zadbać, aby były wydrukowane na profesjonalnym papierze fotograficznym. Taki materiał jest bardziej niepodatny na działanie czasu. Zwłaszcza tradycyjne odbitki na papierze srebrowym, wywoływane w tzw. procesie mokrym (chemicznym) wykazują się najwyższą stabilność i trwałość obrazu i największą odporność na zagniecenia dzięki grubszemu podłożu, co sprawi, że Twoje zdjęcia dłużej przetrwają w nienagannym stanie.

Umieszczenie odbitek w dobrej jakości albumie zabezpieczy je na lata, dzięki czemu wspomnienia w nim zachowane będą cieszyć wiele następnych pokoleń w rodzinie i stanie się cenną pamiątką. 

Zdecyduj się na przechowywanie fotografii z komunii w różnych miejscach i formach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ich nie stracisz!
 


 


01-06-2023
Autor: FF