Najlepsze odbitki

Efekt miękkości w fotografii – czym jest i jak go uzyskać?

Czy jesteś początkującym fotografem, który szuka kreatywnych pomysłów na przedstawienie codzienności? Dzięki znajomości niektórych technik i trików możesz sprawić, że zdjęcia nabiorą zupełnie innego wyrazu. Wyjaśniamy, czym jest efekt miękkości i przedstawiamy sposoby na uzyskanie takich zdjęć.

 

Czym jest efekt miękkości w fotografii?

Efekt miękkości w fotografii to nic innego jak celowe rozmycie niektórych elementów widocznych na zdjęciu i wyostrzenie tych, które chcemy pokazać. Oczywiście nie chodzi jedynie o wykonanie nieostrego zdjęcia. To zabieg wymagający precyzji. Przykujesz uwagę do obiektu bez rozpraszania uwagi tym, co znajduje się w oddali. Miękkie zdjęcia wyglądają tak, jakby znajdowały się za lekką mgiełką. Zmiękczanie sprawdza się nie tylko przy fotografowaniu roślin czy kwiatów. To także ciekawy sposób na zdjęcia portretowe i krajobrazowe. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, które pomogą Ci uzyskać efekt miękkości.

 

     

 

Jak uzyskać efekt miękkiego zdjęcia?

Aby uzyskać efekt miękkiego, rozmytego tła na zdjęciu, powinieneś wybrać jasny obiektyw, najlepiej z otworem przysłony co najmniej f/2,8, f/2, f/1,8 lub f/1,4. Obiektyw z segmentami przesłony o kolistym kształcie umożliwia uzyskanie zaokrąglonych, miękko zarysowanych i nieostrych kształtów.

Oto kilka wskazówek i sposobów na uzyskanie miękkiego zdjęcia:

  • Wybierz tryb preselekcji przysłony albo tryb manualny, który pozwala wybrać przysłonę i czas otwarcia migawki. Możesz też ustawić tryb fleksja programu, dzięki czemu wybierzesz kombinację maksymalnego otworu względnego i czas otwarcia migawki.
  • Zwróć uwagę na odległość między tłem a obiektywem. Jeśli ją zwiększysz, uzyskasz upragniony efekt rozmycia. Wykonaj wtedy zdjęcie z mniejszym otworem przysłony.
  • Zwiększ też odległość między tłem a fotografowanym obiektem. Przybliż aparat do gałązki lub innego przedmiotu, który ma pozostawać ostry.
  • Wykonuj zdjęcia „pod słońce” – zmniejszysz w ten sposób kontrast między obiektem a tłem.
  • Użyj pończochy, rajstopy lub innego prześwitującego materiału, który nałożysz na obiektyw. Eksperymentuj z różnymi tkaninami, a efekty będą odmienne.
     

Czy udało Ci się stworzyć zdjęcie z zamierzonym efektem miękkości? A może dzięki naszym wskazówkom dowiedziałeś się, jak to robić i już zaplanowałeś sesję fotograficzną? Koniecznie zachowaj jej efekty na dłużej. Takie zdjęcia będą wspaniałą pamiątką, która ozdobi Twój salon czy sypialnię. W Fujifilm zamówisz odbitki klasyczne i fotoblok umożliwiający wyjątkową ekspozycję zdjęć w 5 różnych formatach. Postawisz je na biurku, komodzie lub powiesisz na ścianie. A może chciałbyś stworzyć album z niezwykłymi zdjęciami ukazującymi efekt miękkości? Sprawdź nasze produkty, a z pewnością wybierzesz coś dla siebie.

Już wiesz, jak uzyskać efekt miękkości. Czas na eksperymenty. Fotografia powinna być dobrze przemyślana i starannie zrealizowana, a wtedy nawet brak ostrości prezentuje się dobrze. Czy już wiesz, jakie zdjęcia chcesz uzyskać?
 


12-08-2022
Autor: FF