Najlepsze odbitki

Efekt bokeh - jak robić magiczne zdjęcia?

Jednym ze znaków rozpoznawczych świątecznych fotografii jest tło ze wspaniale rozmytymi lampkami świątecznymi. To tzw. efekt bokeh, który można uzyskać zarówno za pomocą lustrzanki cyfrowej, jak i bezlusterkowca. Jednak nie wystarczy ustawić modela i zrobić zdjęcie. Najpierw trzeba dowiedzieć się, które funkcje aparatu za to odpowiadają i jak wykorzystać efekt bokeh w praktyce. Sprawdź!

Uzyskanie efektu bokeh na świątecznych zdjęciach to wyzwanie, które spędza sen z powiek wielu fotografom. Dzięki rozmytym elementom w tle cała uwaga skupia się na bohaterze pierwszego planu i w rezultacie fotografie nabierają prawdziwej magii.  

Efekt bokeh, czyli jak zrobić zdjęcia ze światełkami?

Aby uzyskać efekt rozmazanego tła na zdjęciu, trzeba najpierw nauczyć się obsługiwać swój aparat. Oto ustawienia, na które powinieneś zwrócić uwagę.

  • Wartość przysłony – na obiektywach zazwyczaj jest określona jako „f”. Odpowiada ona za głębię ostrości, a także jasność. Im mniejsza wartość przysłony, tym więcej światła wpada do aparatu, więc kadry są jaśniejsze, a tło staje się rozmazane. Jeśli chcesz uzyskać efekt bokeh, powinieneś ustawić przysłonę na najmniejszą wartość jaką daje zamocowany do aparatu obiektyw.
  • Tryb fotografowania – zdecydowana większość aparatów cyfrowych, zarówno kompakty, jak i bezlusterkowce czy lustrzanki, ma do wyboru kilka trybów fotografowania: P, A, S, M. Jeśli zależy nam na efekcie bokeh, to interesują nas dwa z tych trybów: A lub M. A (w niektórych modelach aparatów zwany „Av”) to tryb preselekcji przysłony – to Ty ustawiasz wartość przysłony, a aparat dostosowuje resztę parametrów, aby zdjęcie było dobrze naświetlone. M to tryb manualny, gdzie ustawiasz zarówno przysłonę, jak i czas naświetlania, a także ISO. Pozwala to na większą swobodę, ale wymaga doświadczenia, więc najwygodniej zostać przy trybie A.
  • Wieczorem bardzo ważna jest również czułość ISO. Ta magiczna funkcja odpowiada m.in. jasność zdjęć. Podnieś tę wartość, jeśli jest mało światła i zdjęcia wychodzą za ciemne mimo małej przysłony i optymalnego czasu naświetlania. Jednak pamiętaj – im wyższe ISO, tym więcej szumów na ujęciach!

O czym pamiętać podczas robienia zdjęć z efektem bokeh?

Ustawiłeś aparat, a mimo to wciąż nie ma pięknego efektu bokeh na zdjęcia? Sekret fotografii z rozmytym tłem drzemie również w odległości:

  • Odległość aparatu od fotografowanego obiektu – im bliżej podejdziesz do fotografowanej osoby, tym bardziej rozmyte będzie tło za nią 
  • Odległość bohatera zdjęć od tła (w tym przypadku: od lampek)  – poproś osobę, aby odsunęła się od choinki o kilka kroków. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać wrażenie głębi,
Jak zrobić zdjęcie z bokeh
Fotografujący jest oddalony od modela, a model bliżej światełek.

 

Jak zrobić zdjęcie z rozmazanym tłem
Fotografujący jest blisko modela, a model jest oddalony od światełek.

 

Warto przez pewien czas poćwiczyć robienie zdjęć z efektem bokeh. Okres świąteczny z pewnością temu sprzyja. Dzięki temu szybko nauczysz się, co poprawić, aby uzyskać zamierzony rezultat.

Jak wykorzystać efekt bokeh w fotografii?

Efekt bokeh to doskonały sposób na to, żeby urozmaicić świąteczne fotografie i nadać im niepowtarzalnego, nieco magicznego charakteru. Rozmazane tło budzi ciekawość i sprawia, że oglądający zwracają uwagę na obiekty, które znajdują się w polu ostrości. Dlatego zdjęcia z efektem bokeh doskonale będą prezentować się np. w formie fotobloków. Brak ramki sprawia, że będzie można podziwiać rezultaty Twojej pracy w pełnej okazałości. 

Fotografie z rozmazanym tłem to również elegancki wybór do albumu pełnego wspomnień – na przykład takiego w vintage’owym stylu. Dzięki sprytnym, fotograficznym sztuczkom sprawisz, że przyszłe pokolenia z nieukrywaną przyjemnością i zainteresowaniem będą oglądać Twoje zdjęcia.  

Fotoblok można postawić na półce lub powiesić na ścianie

 

Album 20x20 pomieści zdjęcia w formacie 10x10, 10x15, 13x13 lub 15x15

 

Naucz się robić zdjęcia z efektem bokeh i spraw, że Twoje fotografie staną się atrakcyjniejsze. 
 

 


23-12-2021
Autor: FF