Najlepsze odbitki

Złota godzina w fotografii - jak najlepiej wykorzystać Golden Hour?

Po zimie, która zdawała się trwać bez końca, wreszcie nadeszła wiosna – wyczekiwana i wytęskniona. Za wiosną, a właściwie za wiosennym słońcem niezwykle tęsknią fotografowie – szara aura lutego i kompletny brak promieni słonecznych niezbyt dobrze działają na kreatywność. Jak więc wykorzystać wiosenne światło? Podpowiadamy!

Wiosna w fotografii – czas na działanie! 

Po trudnej dla wielu osób z branży kreatywnej zimie przychodzi wiosna, a wraz z nią świeżość, energia i chęć do działania. Przyroda budzi się do życia, dlatego jest to idealny czas, aby ruszyć z aparatem w plener. Słońce jest dłużej widoczne i wschodzi wyżej, dlatego przez dłuższy czas w ciągu dnia możesz fotografować. A obiektów do uwiecznienia na zdjęciach jest mnóstwo: wracające klucze ptaków, wyrastające z ziemi krokusy i przebiśniegi, ludzie, którzy nieśmiało wychodzą z kawą do kawiarnianego ogródka. Jest także cieplej, dlatego plenery są znacznie przyjemniejsze – i dla fotografa, i dla modeli! 

Wiosenne portrety w obsypanych kwiatami drzewach 

W wiosennym świetle możesz robić naprawdę wybitne portrety! Na początku wiosny kwitną obłędnie piękne magnolie – to tło, które zachwyca. Wystarczy, że modelka zbliży się do gałęzi obsypanej różowym kwieciem, aby powstał przepiękny kadr. Kwitną także żółte forsycje i drzewa owocowe – sesja w wiśniowym sadzie nie może wyjść źle! Sesja zdjęciowa i fotowydruk z jej efektami to doskonały pomysł na prezent dla bliskiej kobiety – a wiosną okazje do obdarowywania są przynajmniej dwie: Dzień Kobiet i Dzień Matki.

Złota godzina – magiczny czas dla fotografów 

Podobno zdjęcia robione w czasie złotej godziny (golden hour) zawsze wychodzą! Z pewnością jest w tym dużo prawdy, ponieważ złota godzina to czas, w którym na zewnątrz panuje niezwykły nastrój. Słońce wówczas zbliża się do zachodu i – chowając za horyzontem – emituje złote światło. To najlepszy czas na zdjęcia krajobrazowe, ale portret też wyjdzie ci wspaniały! 

Aby dokładnie sprawdzić, kiedy wypada złota godzina w twojej lokalizacji, możesz skorzystać z dedykowanych aplikacji na smartfona. Dzięki nim będziesz mógł precyzyjnie wyznaczyć czas trwania złotej godziny dla danej szerokości geograficznej. Pamiętaj, że im bliżej równika, tym złota godzina jest krótsza. 

 

Makrofotografia – wiosna to idealny czas 

Wykorzystaj to, że dni są dłuższe, a ziemia rozmarznięta i poeksperymentuj z makrofotografią. W praktyce oznacza to, że spędzisz sporo godzin, oglądając owady i przyglądając się detalom kwiatów. Efekty są jednak naprawdę warte zachodu i świetnie sprawdzą się jako wiosenna dekoracja domu! Jeśli chcesz z takich zdjęć zrobić nastrojowe i nowoczesne fotografie, wydrukuj je jako klasyczne odbitki, ale w bieli i czerni. Tryptyk ze zbliżeń na owady albo pręciki i płatki kwiatów to świetny pomysł na ozdobienie salonu albo korytarza.

Niebieska godzina – nie tylko złoto! 

Oprócz złotej godziny, warto zwrócić uwagę na tzw. "niebieską godzinę", czyli czas tuż przed wschodem lub tuż po zachodzie słońca. Niebo przybiera wtedy intensywnie niebieski odcień, który nadaje zdjęciom niepowtarzalny klimat. To idealny moment na wykonanie nastrojowych ujęć krajobrazów miejskich z rozświetlonymi latarniami. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto mieć ze sobą statyw, gdyż niebieska godzina wymaga dłuższego czasu naświetlania. 

Wiosna to dla fotografów długo wyczekiwany czas! W końcu pojawia się zieleń, rośliny, ale i ono – wiosenne światło słoneczne. Koniec z szarą i burą aurą – delikatne, wiosenne słońce nada zdjęciom wspaniały, radosny klimat. Dni są dłuższe, co sprzyja fotograficznym wędrówkom! Wykorzystaj ten czas na robienie zdjęć i eksperymenty z fotografią - zarówno w złotej, jak i niebieskiej godzinie. Powodzenia! 


10-04-2024
Autor: FF