Najlepsze odbitki

Poznaj nasze laboratorium w Tarnowie

Jakość, wiedza, doświadczenie – te trzy słowa doskonale oddają charakter działalności fotolaboratoriów działających w ramach serwisu FOTO.FUJIFILM.PL. Jako firma, FUJIFILM od lat współpracuje z kilkudziesięcioma labami fotograficznymi w Polsce, świadczącymi szeroki wachlarz usług z zakresu fotografii i druku na papierze.

Wszystkie odbitki, czy druki wielkoformatowe zawsze są dokładnie sprawdzane przed wydaniem, a do ich stworzenia nie wystarczą tylko maszyny. I choć dziś, dzięki zaawansowanej technologii, komputerom, aparatom i programom do szybkiej edycji jesteśmy w stanie sami dostosować obraz do druku, w dalszym ciągu potrzebujemy osób, które dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zagwarantują nam niepowtarzalną JAKOŚĆ, którą zachowamy na lata.

O procesie druku, zmianach w branży fotograficznej i rozwiązaniach technologicznych na miarę XXI w., rozmawialiśmy z Piotrem Grzybem – właścicielem Wonder Photo Shop Centrum Fotografii Piotr Grzyb w Tarnowie.

Wonder Photo Shop Centrum Fotografii Piotr Grzyb to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie Tarnowa, od lat funkcjonujące w zakresie usług fotograficznych. Jak zaczęła się ta przygoda?

- Moja „przygoda” zaczęła się w latach licealnych. Amatorsko fotografowałem i bawiłem się wywołując czarno-białe zdjęcia. Później już po studiach na AGH zacząłem próbować fotografii barwnej. Fotografowałem imprezy sportowe, piłkę ręczną, koszykówkę a w końcu żużel. Po 5 latach pracy w biurze konstrukcyjnym, postanowiłem otworzyć zakład fotograficzny.
Musiałem zdać egzamin czeladniczy później mistrzowski na fotografa, aby dostać zezwolenie na prowadzenie zakładu fotograficznego. Teraz to nie jest już potrzebne.
Próbowałem materiałów różnych firm fotograficznych. Wybrałem Fujifilm i okazało się, że był to bardzo dobry wybór.
Od 2 lat po kolejnej remontowej metamorfozie zakładu, staliśmy się laboratorium sieci Wonder Photo Shop Concept By Fujifilm. W tym roku kończymy 37 rocznicę powstania naszej firmy.


Jak zmieniła się branża fotograficzna na przestrzeni lat? Czy tak jak w modzie, widać powracające trendy?

- Przez lata działalności naszej firmy branża fotograficzna przeszła olbrzymią zmianę. W latach 80 ubiegłego wieku, podstawowymi pracami fotograficznymi było wywoływanie filmów analogowych (dostępnych, czasem z trudem NRD – owskich NC19) oraz naświetlanie pod powiększalnikiem zdjęć a następnie ręczne ich wywoływanie. Bardzo popularne wśród klientów były przeźrocza/slajdy (UT 20), których wywoływanie wiązało się z samodzielnym przygotowywaniem płynów wywołujących.
W latach 90 pokazały się pierwsze urządzenia do wywoływania filmów negatywowych oraz naświetlania i wywoływania zdjęć, co umożliwiło bardzo szybkie wykonywanie zdjęć dla klientów. Następny skok technologiczny to, fotografia cyfrowa. Aparaty cyfrowe, maszyny do naświetlania plików zdjęciowych. Równocześnie powstało mnóstwo nowych możliwości oraz usług dla klientów. Fotografia cyfrowa panuje w branży fotograficznej w dalszym ciągu, ale…
Jest grupa klientów, która w dalszym ciągu preferuje analogowe filmy negatywowe.
Część tych klientów to osoby, które mają jeszcze dobrej klasy analogowe aparaty fotograficzne, inni ze względu na trudność w przejściu na aparat cyfrowy.

Wiemy, że druk dobrych jakościowo odbitek wiąże się m.in. z pracą dobrej maszyny, doboru odpowiedniego papieru, czy chemii... Jednak czy mógłby Pan powiedzieć bardziej szczegółowo, jak przebiega proces druku?

- Pierwszy etap, to przygotowanie plików zdjęciowych do naświetlenia. Może to wykonać sam klient na fotokiosku wybierając zdjęcia i np. kadrując do odpowiedniego formatu lub zlecić to nam przekazując dowolny nośnik cyfrowy ze zdjęciami.
W drugim etapie, zdjęcia są drukowane na drukarkach tak zwanego „suchego druku” Frontier DX/DE 100 lub wywoływane w „procesie mokrym”, na papierach srebrowych w maszynie Frontier 750.
Oczywiście w tych procesach klient ma do wyboru różne rodzaje powierzchnie papierów.
Wykonujemy zdjęcia na papierach klasy Premium Supreme, błyszczących, półmatowych i matowych oraz na papierach Profesjonalnych Silk i Perl. Na jakość zdjęć wpływ ma nie tylko plik zdjęciowy, ale również stosowanie przy obróbce zdjęć, profesjonalnych urządzeń oraz stosowanie oryginalnych papierów, tuszy oraz chemii, jak również przeprowadzanie regularnych testów w procesie obróbki zdjęć. W naszej firmie używamy wyłącznie oryginalnych materiałów oraz urządzeń firmy Fujifilm co zapewnia nam wysoką jakość oraz powtarzalność zdjęć.

Produkcja zdjęć w Wonder Photo Shop Centrum Fotografii Piotr Grzyb


W Centrum Fotografii można spodziewać się wysokiej jakości druku na papierze, profesjonalnej obsługi i szerokiej gamy usług. Czy w skład tej oferty wchodzi także pomoc przy doborze odpowiednich zdjęć i kadrowaniu?

- W naszej firmie posiadamy samoobsługowe fotokioski do zamawiania zdjęć. Oczywiście, pomagamy i pokazujemy klientom jak wykorzystać możliwości tych urządzeń. Najczęściej dotyczy to pomocy przy odpowiednim kadrowaniu zdjęć.
W zakresie naszych usług jest również wykonywanie fotoksiążek i fotoalbumów. Jeżeli klient nie wykona projektu samodzielnie to pomagamy wybrać najlepsze ujęcia z dostarczonych plików, przygotowujemy projekt, a po akceptacji przez klienta wykonujemy fotoksiążkę.


Teraz zdecydowanie większość ludzi fotografuje wyłącznie telefonem i jeśli miałoby wywoływać odbitki, to tylko ze zdjęć wykonanych urządzeniem mobilnym i najlepiej poprzez to urządzenie. Jakie posiadacie rozwiązania dla użytkowników smartfonów?

- Samoobsługowe fotokioski, które posiadamy w naszej firmie umożliwiają korzystanie ze wszystkich nośników cyfrowych jak również ze wszystkich modeli smartfonów. Posiadamy połączenia kablowe dla różnych konfiguracji USB. W naszych fotokioskach można też dokonać przesyłu plików zdjęciowych poprzez bluetooth. Klienci, którzy preferują przygotowywanie zamówień zdjęć w domu, mogą złożyć zamówienie poprzez stronę foto.fujifilm.pl, bez instalowania aplikacji i odebrać zamówienie w naszym laboratorium, otrzymać go przesyłką do domu lub z odbiorem w paczkomacie.

Fotokioski Fujifilm Order-it


WONDER PHOTO SHOP CENTRUM FOTOGRAFII - PIOTR GRZYB
ul. Przecznica Strusińska 6
Tarnów


01-10-2021
Autor: FF