Najlepsze odbitki

Aktualne trendy w fotografii świątecznej — jakie motywy dominują w tym roku?

Niezadowolony maluch siedzący na kolanach ze św. Mikołajem lub „sztywne”, domowe zdjęcia świąteczne to już przeszłość. Nadeszła nowa epoka, a wraz z nią fotografie, które są wzruszającymi pamiątkami i ozdobami ścian czy biurek. Świąteczne sesje fotograficzne są dziś niezwykle pomysłowe i co roku zaskakują nowościami. Co w te święta proponują fotografowie? Sprawdź, jak dziś wyglądają fotografie świąteczne – oto dominujące trendy.

Sesje świąteczne w stylu retro

Te fotografie to dziś prawdziwy hit. Zdjęcia świąteczne w stylu retro to świetny pomysł zarówno w przypadku sesji dziecięcych, jak i rodzinnych.


Na tle takich ujęć widać kominek i często rozmazane świtała, które dodaję uroku całej scenerii. Oprócz choinki obowiązkowymi rekwizytami są drewniane konie na biegunach, rowerki wyglądające jak te sprzed kilkudziesięciu lat, bujane fotele i stare radia z pokrętłami. Sesja w tym stylu może być dynamiczna, ale aranżacje retro świetnie pasują do świątecznych portretów rodzinnych. Takie zdjęcia są nasycone ciepłymi kolorami, a dzięki grze świateł w tle – bardzo klimatyczne.

Jak uzyskać efekt rozmazanych świateł w tle? Dowiedz się, czytaj: Efekt bokeh - jak robić magiczne zdjęcia?

 

Fotografie świąteczne w stylu boho

Taka sesja fotograficzna może powstać w domu. Aby stworzyć odpowiednią scenerię, nie potrzeba wiele. Wystarczą jasne koce na sofie, pledy na łóżku, makrama na ścianie i eleganckie, proste świece. 
Na takim tle świetnie prezentuje się zielona choinka (może być bez ozdób), szyszki niedbale rozrzucone na stoliku, szczapy przy kominku, a także modele, którzy są ubrani w swobodne kreacje. Mogą to być nawet jeansy i jasna koszulka, koszula w kratę czy tunika. Sesja zdjęciowa w stylu boho to sposób na pogodne, jasne i nastrojowe świąteczne ujęcia.

 

Świąteczne sesje plenerowe

Niektórzy od światełek i choinek wolą las i ciągle rosnące drzewka. Takich osób jest coraz więcej, dlatego z myślą o nich powstają świąteczne sesje plenerowe.


Aby tego typu zdjęcie było naprawdę udane, potrzebny jest śnieg. Warto, aby modele mieli na sobie czerwone akcenty ubioru i specjalne rekwizyt – latarnie lub świąteczne kubki w rękach. Do takiej sesji można zaprosić także domowego pupila – o ile okaże się wdzięcznym modelem.

 

Świąteczne zdjęcia z VW Garbusem

Tego auta nie trzeba nikomu przedstawiać – kojarzy się z hipisami i z latami 60. XX wieku. Garbus, a właściwie Volkswagen Beetle, to samochód, który na świątecznych zdjęciach często występuje z choinką na dachu. 

Podczas sesji fotograficznych jest zwykle wykorzystywane biało-czerwone auto. Modele siedzą w jego drzwiach lub stoją przed maską. Dookoła samochodu bywają umieszczane dekoracje – sanki, drewniane skrzynki czy szczapy na ognisko. Sesje z VW Garbusem są oryginalne, na topie i efektowne – idealne, aby zrobić z nich fotowydruk. Takie duże zdjęcie będzie mogło być co roku świąteczną ozdobą salonu.

 


Jak zrobić domową, modną sesję świąteczną?

Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, ale… trzeba przestrzegać określonych zasad. Takie sesje zawsze należy robić w ciągu dnia, a oświetleniem powinno być naturalne światło. Jeśli chcesz wyeksponować choinkowe światełka lub dekoracje świetlne, zmień ustawienia aparatu – skróć czas naświetlania zdjęcia. Pamiętaj, aby tło było jednolite i nie odciągało uwagi od samych modeli. I co najważniejsze – odbitki takich fotografii zawsze zamawiaj w sprawdzonym laboratorium. Tylko wtedy twój trud nie pójdzie na marne.


Dowiedz się więcej, zobacz: Fotoporady: świąteczna sesja rodzinna
Chcesz iść z duchem czasu i mieć magiczne pamiątki świąteczne? Umów się na sesję zdjęciową lub zrób ją samodzielnie, wykorzystując modne motywy fotograficzne.


08-12-2023
Autor: FF