Najlepsze odbitki

Poznaj nasze laboratorium w Płońsku - WPS Foto-Eka

Czterdzieści lat doświadczenia, dwadzieścia lat prowadzenia laboratorium przy ul. Szkolnej. Nieustannie poszerzająca się oferta produktów, szybka realizacja zamówień, profesjonalizm, a przede wszystkim, niezawodna jakość - tak w kilku słowach można opisać Wonder Photo Shop "Foto-Eka". O historii powstania rodzinnego biznesu i planach na przyszłość, rozmawialiśmy z Martą Kamińską.

Foto-Eka to rodzinne laboratorium fotograficzne, prowadzone zarówno przez rodziców, jak i dzieci, a wszyscy związani są z branżą fotograficzną. To nie takie oczywiste, by cała rodzina specjalizowała się w tej samej dziedzinie. Jak to się wszystko zaczęło i skąd wzięła się Wasza pasja do fotografii?

M.K: Firma Foto-Eka działa na płońskim rynku od początku lat 80 tych ubiegłego stulecia. Laboratorium powstało z miłości i pasji do fotografii. Założyli ją nasi rodzice - Elżbieta i Andrzej Kamińscy. Nasza działalność wciąż opiera się na zatrzymywaniu ulotnych, rodzinnych wspomnień. Śmiejemy się, że jako dzieci fotografów - fotografię mamy wpisaną w DNA. Dziś jesteśmy rodzinną firmą i to jest naszą siłą. Ja pomagam rodzicom w zarządzaniu laboratorium, zajmuje się reportażem fotograficznym i fotografią studyjną, Łukasz odpowiada za kontakty z klientami korporacyjnymi oraz jest fotoreporterem. 

W którym roku powstało laboratorium i czy od początku znajdowało się na ulicy Szkolnej?

M.K: Firma Foto-Eka rozpoczęła działalność w 1982 r. Przez te 40 lat kilkukrotnie zmienialiśmy lokalizację, ale zawsze działaliśmy w Płońsku. W obecnym miejscu (ul. Szkolna 1), jesteśmy od 20 lat. 

Jak laboratorium zmieniło się na przestrzeni lat? Jakie zmiany zaszły zarówno jeśli chodzi o zakres usług, jak i samą przestrzeń?

M.K: W 1982 r rodzice rozpoczęli prowadzenie działalności fotograficznej, na początek zajmowali się fotografią studyjną, reportażową, wykonywaniem zdjęć do dokumentów i naświetlaniem pod powiększalnikiem odbitek. W 1991 zakupiliśmy pierwszą, mokrą maszynę i wtedy też zaczęliśmy pracować na materiałach Fujifilm. Od 1992 r., laboratorium zaczęło prężnie działać, choć pod innym szyldem i z nieco innym asortymentem, a dokładniej wyposażeniem. W międzyczasie otworzyliśmy również w naszej miejscowości laboratorium Konika. Powrót do pracy na materiałach fotograficznych Fuji nastąpił w roku 2014, kiedy to zakupiliśmy od Fujifilm dry Laba frontier 7500 i ponownie zaczęliśmy wykonywać odbitki na papierach Fujifilm. Współpraca z Fuji na tyle nam się podobała, że dość szybko „łykneliśmy” ideę WPS i od 8 maja 2018 r., działamy pod szyldem Wonder Photo Shop "Foto-Eka"

Jakie macie plany na przyszłość? Jakie jeszcze zmiany czekają zakład?

M.K: Planów jest dużo, a my staramy się sukcesywnie wdrażać je w życie, między innymi poprzez poszerzanie oferty produktowej. Dlatego w ostatnim czasie, do grona maszyn Fujifilm dołączyły dwa, nowe urządzenia firmy. M.in.: drukarka dwustronna Cx-3240, za pomocą której jesteśmy w stanie drukować kartki okolicznościowe, zaproszenia urodzinowe, czy gratulacje z okazji narodzin dziecka. Natomiast dzięki drukarce DE- 100, realizujemy najlepszej jakości odbitki. Ponadto, będziemy chcieli nieustannie poszerzyć portfolio produktów o usługi związane z małą poligrafią. 

Ci, którzy mieszkają w Płońsku i okolicach dobrze wiedzą, po co mogą przyjść do Waszego laboratorium. A co Klienci mogą zamówić u Was online, przez stronę foto.fujifilm.pl? Czy wysyłacie zamówienia nawet na drugi koniec Polski?

M.K: Oczywiście - wysyłamy! Odbitki fotograficzne od formatu 10x15 cm do 30x 90 cm. Mieliśmy już sytuacje, gdy zamówienia dochodziły do nas z przeciwnych stron Polski, a proces realizacji przebiegł szybko i pomyślnie, dlatego można powiedzieć, że żadna odległość nie stanowi dla nas problemu!

 


28-06-2022
Autor: FF