Najlepsze odbitki

Jaki papier fotograficzny wybrać do wydruku zdjęć?

Planujesz wywołać zdjęcia? To doskonały pomysł! Wspomnienia uchwycone w kadrze „przelane" na papier fotograficzny wywołują więcej emocji, a przy okazji… mogą stać się doskonałą dekoracją przestrzeni. Pozostaje więc tylko jedno, ważne pytanie: jakie są rodzaje papieru do zdjęć i który wybrać, aby osiągnąć najlepszy efekt? Podpowiadamy.

wybór papieru do zdjęć

Dlaczego rodzaj papieru fotograficznego ma znaczenie? 

Powyższe pytanie wydaje się przekorne, ale w rzeczywistości… kiedy zamawiasz odbitki, możesz po prostu nie zwrócić na to uwagi. Tymczasem od tego, na jakim papierze zostaną wydrukowane zdjęcia, zależą m.in.

  • poziom nasycenia barw 
  • głębia czerni 
  • dodatkowy efekt wykończenia osiągnięty dzięki różnym powierzchniom papieru 
  • grubość papieru i trwałość na częste manipulowanie w dłoniach 
  • trwałość obrazu 

Przykład? Wyobraź sobie, że drukujesz kilka fotografii z uroczystości rodzinnych po to, aby pokazać je najbliższym podczas spotkań. Zdjęcia będą przechodzić z rąk do rąk. Są "zagrożone" tym, że ktoś chwyci je tłustą dłonią, poleje sokiem ze szklanki na stole czy nawet uszkodzi mechanicznie. Czy w takim przypadku sprawdzi się standardowy i błyszczący papier fotograficzny? Niekoniecznie. Ale już gdy zechcesz zabezpieczyć fotografię "pod folią" w albumie, może w zupełności wystarczyć. 

Właśnie dlatego warto poświęcić chwilę i zastanowić się, jaki papier będzie najlepszy do wydruku odbitek. Czasami (choć nie zawsze!) warto zainwestować w ten wyższej jakości, aby fotografie pozostały z Tobą na długo, w najpiękniejszej możliwej wersji! 

Jakie są rodzaje papieru fotograficznego do zdjęć? 

Gdy przyjrzysz się ofercie Internetowego Studia Fotograficznego FujiFilm – jednego z najpopularniejszych serwisów specjalizującego się w druku zdjęć – szybko zobaczysz, że oferowane są różne rodzaje papieru do fotografii. Czym się wyróżniają? 

Papier fotograficzny standardowy 

Według standardów FujiFilm to ten o gramaturze 200 g/m2. Jest najatrakcyjniejszy cenowo ze wszystkich i dość uniwersalny. Świetnie sprawdzi się wtedy, gdy chcesz wydrukować dużą liczbę zdjęć do umieszczenia w standardowym albumie foto. Zastosowano w nim technologię halogenków srebra (AgX), która gwarantuje ochronę przed płowieniem obrazu na długie lata. 

Ten papier fotograficzny jest dostępny w dwóch wersjach: błyszczącej, która daje najbardziej żywe i intensywne barwy, ale jest podatna na "palcowanie" i może powodować odbłyski w jasnych pomieszczeniach, oraz półmatowej – nie generuje odblasków, jest bardziej odporna na odbijanie palców oraz zarysowania, ale daje nieco bardziej stonowane barwy. 

jakie odbitki

 

Papier fotograficzny premium 

To najlepsze rozwiązanie, gdy chcesz wydrukować fotografie z ważnych wydarzeń i zależy Ci na świetnej jakości. Ten papier ma nieco wyższą gramaturę (210 g/m2 w wersji Supreme AgX), przez co jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, produkt jest oznaczony złotym nadrukiem na odwrocie zdjęcia. Ten rodzaj papieru dostępny jest też w technologii druku cyfrowego, tzw. DryLab, z szarym nadrukiem* na odwrocie fotografii

Jaki wybrać papier dla zdjęć

Papier fotograficzny profesjonalny 

To odpowiedni wybór, zwłaszcza wówczas, gdy fotografie mają być wykorzystane jako dekoracje na ściany i powieszone w ramie lub solo. Warto na niego postawić również do wydruku typowo artystycznych zdjęć, w których liczy się każdy niuans i detal. Pozwala oddać maksymalną głębię czerni i doskonałe nasycenie barw. W Fujifilm jest dostępny w kilku wersjach. 

Papier błyszczący gwarantuje maksymalny połysk i żywe odwzorowanie barw, półmatowy odporność na odciski i refleksy, a jedwabny charakteryzuje się ciekawą fakturą materiału i jest idealny na fotografie z najważniejszych uroczystości. Wszystkie te papiery mają wysoką gramaturę 235 g/m2. Na ich spodzie znajduje informacja o ochronie praw autorskich, co istotne np. podczas wysyłania zdjęć na konkursy. 

Papier Velvet charakteryzuje się najwyższą gramaturą - 247 g/m2 i jest idealny do ekspozycji fotografii artystycznej. Ma aksamitną powierzchnię, która gwarantuje 100% ochrony przed odbiciami i refleksami światła. To rozwiązanie dla najbardziej wymagających. 

foto.fujifilm.pl najlepsze odbitki

Jaki papier do drukarki atramentowej wybrać? 

Dostępne są specjalne papiery fotograficzne do drukarek atramentowych wielu znanych marek. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dany papier jest kompatybilny z posiadaną drukarką. 

Popularne formaty papieru fotograficznego to m.in.: 

  • 10x15 cm 
  • 13x18 cm 
  • A4 
  • A3 

Papiery różnią się też rodzajem powierzchni - do wyboru mamy m.in. błyszczące, matowe, półmatowe czy o powierzchni premium gloss. Dla uzyskania najlepszych efektów warto sięgnąć po papiery dedykowane do konkretnego modelu drukarki

 

*Związku ze zmianami logistycznymi w okresie 2021 wrzesień - 2022 kwietnia może pojawić się Papier Fotograficzny Fujifilm Drylab bez nadruku na odwrocie.


15-09-2021
Autor: FF