Najlepsze odbitki

Jak zrobić portret jesienny w plenerze? Sprawdź!

Jesień to czas, w którym królują ciepłe barwy czerwieni, żółtego i brązu… Słońce coraz niżej wędruje po nieboskłonie, a ziemia przykrywa się kolorowym dywanem opadających liści. Nic, tylko wyciągać aparat i robić zdjęcia! I to wcale nie tylko pejzaże. Piękna aura zachęca również do wykonywania portretów. Chcesz zrobić taki, który będzie zachwycał? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym powstanie magiczne zdjęcie, obok którego nie będzie się dało przejść obojętnie. Sprawdź!

Zachwycający portret, czyli jaki?

Co sprawia, że portret może być uznany za naprawdę dobry. Na efekt „wow” składa się wiele czynników. Istotne są przede wszystkim:

  • dobry kontrast między modelem a otoczeniem
  • płytka głębia ostrości, gdzie tylko portretowana osoba jest w polu ostrości (choć są wyjątki od tej reguły)
  • odpowiednie oświetlenie
  • przemyślana, ahrmonijna kompozycja
  • niebanalna, a zarazem naturalna poza

Nie bez znaczenia jest także to, jak później zostanie wydrukowany portret. To dopiero, gdy trafi na fotowydruk, nabiera charakteru i może być podziwiany w pełnej krasie. Przyjrzyjmy się więc bliżej wszystkim tym aspektom.

Światło ma ogromne znaczenie

Jesień to czas, w którym słońce wędruje coraz niżej i nawet w południe nie jest już takie ostre jak latem. To dobrze, ale… o tej porze roku słonecznych dni bywa jak na lekarstwo. Dlatego trzeba polować na "okienko pogodowe" i łapać każdą słoneczną chwilę, bo warto! Nie dość, że samo niskie położenie słońca ociepla barwę jego światła, to ten efekt podbijają żółto-czerwone liście na drzewach i na ziemi. 

Najlepiej sprawdza się tzw. „złota godzina”, a więc moment przed zachodem słońca. To idealny czas na sesję, ponieważ promienie są miękkie i rozproszone.
Pamiętaj: w „złotej godzinie” możesz fotografować również pod słońce, dzięki czemu podkreślisz sylwetkę fotografowanej osoby ciekawym efektem „aury” podświetlenia konturów, tylko należy zwrócić szczególną uwagę na to, by ustawić dobrze ostrość i parametry naświetlenia na twarz, by nie wyszła zbyt ciemna. Niektóre aparaty mogą mieć problem z prawidłowym nastawieniem ostrości w momencie, gdy promienie światła wpadają bezpośrednio do obiektywu, więc warto też przełączyć się na manualny tryb ostrzenia. 

Szeroko otwarta przesłona obiektywu to dobre rozwiązanie

Im mniejsza wartość przysłony, tym lepiej – choć wcale nie musisz szukać obiektywu, który daje możliwości typu f/1.4. Wiele też zależy od ogniskowej - powyżej 80mm wystarczą ustawienia już na poziomie f/2.8 – f/2.0., aby zapewnić efektowne rozmycie tła. Jeśli masz taką możliwość, do portretu wybierz obiektywy o ogniskowej w przedziale między 50 a 120 mm - dzięki temu unikniesz zniekształceń obrazu, które niekorzystnie mogłyby wpłynąć na portret.  
 

Zadbaj o przemyślaną kompozycję

W naturalnym, jesiennym otoczeniu poszukaj miejsc, w których w kadr nie wchodzą poprzeczne elementy, które zakłóciłyby kompozycję. Niekorzystnie będą wyglądać np. gałęzie „wystające z ucha” modela i podobne elementy. Zwróć uwagę na to, czy obiekty, które znajdą się w kadrze, np. konary drzew, słupy energetyczne czy śmietniki… na pewno powinny się tam znaleźć. Pamiętaj, że wszystkie linie, które trafią do obrazka, powinny się ze sobą dobrze zgrywać. Z drugiej strony warto wykorzystać elementy otoczenia, aby stworzyć ładną "ramę", która w naturalny sposób poprowadzi oko widza do najważniejszego punktu kompozycji. 
 

 

Postaw na naturalne pozy

Model, który „sztucznie” pozuje do zdjęcia, nie wygląda autentycznie na tle jesiennej natury. Zachęć fotografowaną osobę do tego, aby swobodnie się poruszała i spróbuj uchwycić ją w idealnym momencie. Z cyfrowym aparatem możesz sobie pozwolić na pracę metodą „prób i błędów” – nie ogranicza Cię liczba klatek na kliszy fotograficznej.

Zadbaj o profesjonalny fotowydruk

Udało Ci się uchwycić w kadrze spektakularny portret jesienny? Jeśli tak, koniecznie go wydrukuj! Ten typ zdjęcia może ciekawie wyglądać na kwadratowej odbitce w „instagramowych” klimatach! Zadbaj także o odpowiedni rozmiar zdjęcia – jeśli ma trafić na ścianę, powinno mieć minimum 30x30 cm. Więcej formatów i rozmiarów odbitek jest dostępnych w FOTO.FUJIFILM.PL. Sprawdź też koniecznie różne rodzaje papieru i zastanów się, czy fotowydruk będzie lepiej się prezentował na płótnie lub wydruku na papierze fotograficznym oprawionym w ramę. Dobór odpowiednich parametrów wydruku „podbije” wartość samej fotografii. 

Nie masz miejsca na duży wydruk? Skorzystaj z naszej promocji na odbitki 20x30 i zamów je w tym formacie za jedyne 4,99zł/ szt. i opraw w ramkę! Polecamy dobrać nieco większą ramę niż odbitka, aby zostawić miejsce na tzw. passe-partout - szeroki biały margines wewnętrzny, który sprawia, że oprawione zdjęcie prezentuje się jeszcze lepiej!

Warto wybrać większą ramkę niż zdjęcie, by było miejsce na ładne passe-partout


I na koniec najważniejsze: pamiętaj, że robienie zdjęć powinno być dla Ciebie przyjemnością. Dlatego nie bój się eksperymentować z formą, ustawieniami aparatu czy kompozycją. Kto wie? Może idąc swoją drogą wyczarujesz ujęcie, które zaskoczy i zachwyci jeszcze bardziej?
 


17-09-2021
Autor: FF