Najlepsze odbitki

Jak zbudować domowe studio fotograficzne? Czego potrzebujesz na start?

Jesteś początkującym fotografem i chciałbyś wykonywać profesjonalne zdjęcia studyjne? Nie musisz wynajmować drogiego pomieszczenia. Możesz przygotować odpowiednie miejsce we własnym domu. Jak stworzyć własne studio fotograficzne, by przyjmować swoich modeli i tworzyć ciekawe zdjęcia? Poznaj nasze sprawdzone sposoby na zaaranżowanie takiego wnętrza.

Jak zbudować domowe studio fotograficzne? 

Czy wiesz, że do zrobienia świetnych ujęć wcale nie potrzeba drogiego fotograficznego sprzętu ani kosztownego wyposażenia? Nawet z niską ceną możesz rozpocząć swoją przygodę z fotografią studyjną. Weź sprawy we własne ręce i niskim kosztem zorganizuj prywatne studio w domu. Od czego zacząć? 
•   Przede wszystkim zwróć uwagę na oświetlenie. Postaraj się o dostęp do światła błyskowego, ale też dziennego. Ustal, czy w razie potrzeby możesz łatwo zasłonić naturalne źródła światła. 

   
•    Jeśli będziesz wykonywać zdjęcia ludzi, zadbaj o to, by móc robić je z oddali. Zaaranżuj pomieszczenie tak, by być w stanie stanąć 5 metrów od osoby fotografowanej.


•    Zamów gotowe tło fotograficzne lub stwórz je samodzielnie z kolorowych kartek zakupionych w sklepie papierniczym. Pamiętaj, że w zależności od tematyki zdjęć i koncepcji sesji zdjęciowej drugi plan będzie się zmieniał. Podczas niektórych sesji jako tło sprawdzi się też fragment ściany w jednolitym, jasnym kolorze.

   
•    Zainwestuj w przesuwane mobilne szafki i meble, które z łatwością przestawisz w inne miejsce.

Co będzie Ci potrzebne do domowego studia fotograficznego? 
•    Przygotuj rekwizyty zgodne z tematyką planowanych zdjęć. Jeśli będziesz się zajmował fotografią dziecięcą, dobrze sprawdzą się koszyki, koce, zabawki, misie i poduszki. Do sesji kobiecej lub ciążowej możesz przygotować zjawiskowe sukienki dla swoich modelek. Klientki z pewnością docenią fakt, że dbasz o każdy szczegół.


•    Zadbaj o różne źródła światła, takie jak lampy błyskowe, lampy biurkowe, latarki czy też lampki choinkowe, które stworzą niepowtarzalny klimat. Możesz zacząć od jednej lampy, a z czasem rozbudowywać swój sprzęt.

•    Przyda Ci się dobry statyw do lamp studyjnych, a także modyfikatory światła, takie jak softboxy, parasolki czy blenda. Dzięki nim uzyskasz miękkie światło i profesjonalne efekty na zdjęciach.

•    Warto też zainwestować w wyzwalacz radiowy, który umożliwi Ci zdalne wyzwalanie lamp.

  


•    Nie musisz od razu kupować drogiego sprzętu fotograficznego. Na początek wystarczy stary aparat cyfrowy, a nawet smartfon. Najważniejsza jest częsta praktyka - im więcej zdjęć będziesz robił/robiła, tym więcej wprawy zdobędziesz i efekty będą coraz lepsze.

      

•    Jeśli chcesz uzyskać oryginalny efekt artystyczny na zdjęciach portretowych, użyj projektora! Wystarczy, że na ścianie wyświetlisz dowolną formę graficzną (mogą to być figury geometryczne, a nawet zwykły pejzaż) i odpowiednio ustawisz modela/ modelkę - w ten sposób można uzyskać wyjątkowe portrety.

    

Jak wybrać tło do domowego studia fotograficznego? 

Ważnym elementem każdego studia fotograficznego jest odpowiednie tło. Oto kilka wskazówek, jak je wybrać: 

• Zacznij od białego tła - jest ono najbardziej uniwersalne i pasuje do większości rodzajów fotografii. Białe tło możesz kupić w sklepie fotograficznym lub zrobić samemu, np. z polipropylenowego materiału. 

• Jeśli chcesz uzyskać bardziej kreatywne efekty, postaw na kolorowe tła. Możesz je kupić w różnych rozmiarach i kształtach, np. w formie teł tekstylnych czy papierowych. 

• Tło możesz też powiesić na specjalnym stelażu lub przymocować do ściany lub sufitu. Ważne, by było dobrze naciągnięte i nie miało zagnieceń. 

• Ciekawym pomysłem jest też użycie tkanin jako tła - znajdziesz je w każdym sklepie z tkaninami. Zwróć uwagę na ich fakturę i kolor, by pasowały do charakteru zdjęć. 

Jak zaaranżować domowe studio fotograficzne? 

Domowe studio fotograficzne to miejsce, w którym często będą się pojawiać Twoi modele. Warto więc zadbać nie tylko o dobór oświetlenia czy rekwizytów, ale też wykorzystać okazję do podzielenia się swoimi dotychczasowymi pracami, dyplomami i uzyskanymi certyfikatami. Pokaż swoje najpiękniejsze fotografie w formie wydruku na papierze lub płótnie. W Fujifilm możesz zamówić fotoplakat lub fotoblok, który ozdobi Twoje domowe studio foto. Od teraz każdy gość będzie mógł zobaczyć, jak wiele potrafisz.


 


21-04-2022
Autor: FF