Najlepsze odbitki

Jak robić lepsze zdjęcia? Poradnik dla nowicjusza

Obecnie prawie każdy dysponuje smartfonem, który ma wbudowany dobrej jakości aparat. Dzięki temu wykonanie wyjątkowych zdjęć, które uwiecznią te niesamowite chwile, jest niezwykle proste. Jednak, żeby efekt był taki, jak tego oczekujesz, należy zadbać o kilka szczegółów odnośnie kadru. Dodatkowo warto nauczyć się kilku trików, dzięki którym Twoje fotografie będą o wiele lepsze. Sprawdź te wskazówki!

Święta to czas, w którym spotykamy się gromadnie w rodzinnym gronie, w powietrzu unosi się zapach mandarynek i pierniczków, a w kącie lśni choinka. Warto pomyśleć o tym, jak uwiecznić tę atmosferę na zdjęciach. Możesz to zrobić, nawet jeśli nie jesteś profesjonalnym fotografem.

Jak zrobić dobre zdjęcia świąteczne?

Chcesz, żeby Twoje świąteczne zdjęcia były ciekawe, emocjonalne i ładne, jednak nie wiesz, jak uzyskać taki efekt? Wystarczy, że na początek zadbasz o kilka szczegółów, czyli:

 • dobre tło – najlepiej niech to będzie jednokolorowa ściana lub choinka z zapalonymi lampkami. Jeśli tło będzie uniwersalne, w prosty sposób zwrócisz uwagę na emocje osób, które są na zdjęciach i podkreślisz wyjątkowość danej chwili. Natomiast jeśli w tle będzie zbyt dużo się działo, odwróci to uwagę od głównego tematu fotografii i dodatkowo „zepsuje” kadr – nikt nie chce oglądać kosza na śmieci czy brudnych naczyń! Dobrym pomysłem jest robienie wszystkich zdjęć na podobnym tle, np. jasnym lub ciemnym. Dzięki temu wszystkie fotografie będą spójne.
 • dobre światło – wieczorem trudno o dobre oświetlenie, przez co zdjęcia często są ciemne lub nieostre. Aby temu zapobiec, zapoznaj się z ustawieniami swojego telefonu. W wielu smartfonach wystarczy np. kliknąć na twarz, aby automatycznie rozjaśnić lub przyciemnić kadr. Warto z tego korzystać. Jeśli jest taka możliwość, to włącz jak najwięcej bocznych źródeł światła – lamp stojących, lampek na stolikach, czy lampek na choince. Pojedyncze światło lampy z sufitu, zwłaszcza takiej, która nie rozprasza światła, niekorzystnie wpływa na twarze portretowanych osób - tworzy nieładne cienie w oczodołach. Im więcej rozproszonego światła, tym lepiej!
 • czysty obiektyw – prosty sposób na poprawę ostrości! Pamiętaj o tym, żeby czyścić obiektywy miękkim materiałem przed każdym ujęciem, a jakość zdjęć od razu będzie lepsza
 • tryb portretowy – jeśli Twój smartfon ma tryb portretowy, to nie wahaj się go użyć – w większości modeli telefonów tryb ten imituje efekt bokeh, dzięki czemu tło wokół postaci jest rozmyte, co dodaje głębi zdjęciu i eleminuje problem z niefotogenicznym tłem

 

 

Warto również „pobawić się” manualnymi ustawieniami aparatu lub telefonu. Ciekawe efekty można osiągnąć dzięki możliwości zmiany jasności ekspozycji (kompensacja ekspozycji na + lub -), głębi ostrości (wartość przysłony), czy ostrości kadru (czułość ISO i czas naświetlania). Dzięki temu znajdziesz najlepsze ustawienia do swojego pomieszczenia i uzyskasz doskonałe zdjęcia. 

Zwierzaki domowe potrafią być wdzięcznymi
modelami

 

Użyj świątecznych akcesoriów, takich jak lampki choinkowe,
czy zabawne opaski na głowę

 

Co fotografować podczas świąt?


Aby nawet po latach zdjęcia świąteczne wywoływały uśmiech na twarzy najbliższych, warto zadbać o ciekawe ujęcia nie tylko z samych świąt, ale także przygotowań. Wśród fotografii nie może zabraknąć kadrów z:

 • ubierania choinki – zdjęcie odbicia w bombce to świąteczny must-have!

 • lepienia pierogów i robienia pierników – dłonie ubrudzone mąką są zaskakująco fotogeniczne,

 • powitania gości – łzy wzruszenia gwarantowane!

 • rozmów przy wigilijnym stole – dobry moment na uchwycenie całego wachlarza emocji,

 • wypatrywania pierwszej gwiazdki – dzieci robią wtedy zabawne miny,

 • składania sobie życzeń – niech nie umknie Ci żadna łza,

 • odpakowywania prezentów – radość zawsze warto upamiętnić.

 

 

 

Najpiękniejsze zdjęcia to te, które przedstawiają rodzinne chwile. Warto się postarać i je uchwycić, a następnie wydrukować i umieścić np. w albumach, na fotoblokach lub w kalendarzach.
W FOTO FUJIFILM PL fotografie są drukowane na wysokiej klasy papierze, który doskonale odwzorowuje ich kolory. Co więcej, jest niezwykle trwały – niestraszne mu światło, kurz, czy odciski palców. Dzięki temu stworzone pamiątki będą mogły cieszyć oczy następnych pokoleń, nawet przez wiele lat.


Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza! Dlatego warto zacząć robić zdjęcia już przed świętami, aby nauczyć się nie tylko obsługi swojego aparatu, ale także jak ustawiać się, żeby uchwycić dobre kadry. Dzięki temu świąteczne zdjęcia po wywołaniu będę efektowne i pełne emocji!
 

 


21-12-2021
Autor: FF