Jak wybrać odpowiedni rodzaj papieru do zdjęć?

Planujesz wywołać zdjęcia? To doskonały pomysł! Wspomnienia uchwycone w kadrze „przelane” na papier fotograficzny wywołują więcej emocji, a przy okazji… mogą stać się doskonałą dekoracją przestrzeni. Pozostaje więc tylko jedno, ważne pytanie: jakie są rodzaje papierów do zdjęć i który wybrać, aby osiągnąć najlepszy efekt? Podpowiadamy.

wybór papieru do zdjęć

Dlaczego rodzaj papieru do zdjęć ma znaczenie?

Powyższe pytanie wydaje się przekorne, ale w rzeczywistości… kiedy zamawiasz zdjęcia, możesz po prostu nie zwrócić na to uwagi. Tymczasem od tego, na jakim papierze fotograficznym zostaną wydrukowane zdjęcia, zależą m.in.:

  • poziom nasycenia barw
  • głębia czerni
  • dodatkowy efekt wykończenia osiągnięty dzięki różnym powierzchniom papieru
  • grubość papieru i trwałość na częste manipulowanie w dłoniach
  • trwałość obrazu

Przykład? Wyobraź sobie, że drukujesz kilka zdjęć z uroczystości rodzinnych po to, aby pokazywać je najbliższym podczas spotkań. Fotografie będą przechodzić z rąk do rąk. Są „zagrożone” tym, że ktoś chwyci je tłustą dłonią, poleje sokiem ze szklanki na stole czy nawet uszkodzi mechanicznie. Czy w takim przypadku sprawdzi się standardowy i błyszczący papier? Niekoniecznie. Ale już gdy zechcesz zabezpieczyć fotografię „pod folią” w albumie, może w zupełności wystarczyć.

Właśnie dlatego warto poświęcić chwilę i zastanowić się, jaki papier będzie najlepszy do wydrukowania odbitek. Czasami (choć nie zawsze!) warto zainwestować w ten wyższej jakości, aby zdjęcia pozostały z Tobą na długo, w najpiękniejszej możliwej wersji!

Jakie są rodzaje papierów fotograficznych do zdjęć?

Gdy przyjrzysz się ofercie Internetowego Studia Fotograficznego FujiFilm – jednego z najpopularniejszych serwisów specjalizującego się w wydruku zdjęć – szybko zobaczysz, że oferowane są różne rodzaje papierów do zdjęć. Czym się wyróżniają?

Papier standardowy

Według standardów FujiFilm to ten o gramaturze 200 g/m2. Jest najatrakcyjniejszy cenowo ze wszystkich i dość uniwersalny. Świetnie sprawdzi się wtedy, gdy chcesz wydrukować dużą liczbę zdjęć do umieszczenia w standardowym albumie foto. Zastosowano w nim technologię halogenków srebra (AgX), która gwarantuje ochronę przed płowieniem obrazu na długie lata.

Ten papier jest dostępny w dwóch wersjach: błyszczącej, która daje najbardziej żywe i intensywne barwy, ale jest podatna na „palcowanie” i może powodować odbłyski w jasnych pomieszczeniach, oraz półmatowej – nie generuje odblasków, jest bardziej odporna na odbijanie palców oraz zarysowania, ale daje nieco bardziej stonowane barwy.

jakie odbitki

 

Papier premium

To najlepsze rozwiązanie, gdy chcesz wydrukować mniejszą liczbę zdjęć, ale z ważnych wydarzeń i zależy Ci na świetnej jakości. Ten papier ma nieco wyższą gramaturę (210 g/m2 w wersji Supreme AgX), przez co jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ten rodzaj papieru dostępny jest też w technologii druku cyfrowego, tzw. DryLab,  z szarym nadrukiem na odwrocie zdjęcia.

Jaki wybrać papier dla zdjęć

Papier profesjonalny

To odpowiedni wybór, zwłaszcza wówczas, gdy fotografie mają być wykorzystane jako dekoracje na ściany i powieszone w ramie lub solo. Warto na niego postawić również do wydruku typowo artystycznych fotografii, w których liczy się każdy niuans i detal. Pozwala oddać maksymalną głębię czerni i doskonałe nasycenie barw. W Fujifilm jest dostępny w kilku wersjach.
Papier błyszczący gwarantuje maksymalny połysk i żywe odwzorowanie barw, półmatowy odporność na odciski i refleksy, a jedwabny charakteryzuje się ciekawą fakturą materiału i jest idealny na fotografie z najważniejszych uroczystości. Wszystkie te papiery mają wysoką gramaturę 235 g/m2. Na ich spodzie znajduje informacja o ochronie praw autorskich, co istotne np. podczas wysyłania zdjęć na konkursy.
Papier Velvet charakteryzuje się najwyższą gramaturą - 247 g/m2 i jest idealny do ekspozycji fotografii artystycznej. Ma aksamitną powierzchnię, która gwarantuje 100% ochrony przed odbiciami i refleksami światła. To rozwiązanie dla najbardziej wymagających.

foto.fujifilm.pl najlepsze odbitki

Jak zatem widzisz, opcji, spośród których możesz wybrać tę najlepszą dla siebie, jest kilka. Zanim więc podejmiesz decyzję, zastanów się, w jaki sposób chcesz wykorzystać wydrukowane fotografie. W razie wątpliwości możesz się też skonsultować ze specjalistami, którzy podpowiedzą odpowiednie rozwiązanie.


15-09-2021
Autor: FF